Začiatky Aktuality Výsledky Medaile Kalendár Ankety Tlač Fotogaléria Archív Sponzorstvo Webcam


Aktualizované 22.10.2019

Výsledky
Doteraz dosiahnuté výsledky

» Slovensko, (ČSFR)
» Svet, Európa, Svetové poháre


IV. Majstrovstvá Európy 2001
14.-15.07.2001, Györ - MaďarskoRadoslav Rus oslavoval v Piešťanoch ako po pretekoch F1
Zlatá medaila z Györu je životným úspechom nováckeho vytrvalca

Titul majstra Európy v kanoistickom maratóne je pre 27-ročného vytrvalca z KRK NCHZ Nováky Radoslava Rusa životným úspechom. V maďarskom Györi si v sobotu vypádloval zlato v mimoriadne silnej konkurencii, keď zdolal niekoľkonásobných majstrov sveta i Európy, Maďara Pála Péterváriho a Dána Carstena Scalesa.

„Boli to mimoriadne tvrdé preteky. Jazdilo sa však na veľmi dobrej trati, ktorú poznám už z predvlaňajších majstrovstiev sveta a sedí mi, takže sa mi išlo celkom dobre, aj keď problémom som sa nevyhol.“

Čo vás najviac zaskočilo?
Asi 2,5 km po štarte mi Pétervári vrátil to, že som ho trocha zblokoval. Zatlačil ma k brehu, ja som zabral pádlom do dna a prevrátil som sa. Dotiahol som sa ale na špičku a zdalo sa mi, že favoriti sa šetria, pretože tempo bolo nejaké pomalé.

Mali ste okrem nedobrovoľného kúpeľa na trati ešte nejakú krízu?
Na poslednej prenáške, kde som mal kŕče. Polovicu z asi 150-metrového úseku na suchu som len kríval, ale potom v lodi som to zasa rozdýchal.

Vyhrali ste s dosť veľkým, takmer polminútovým náskokom pred Pétervárim, tretí Čech Bednář strácal viac ako minútu. Ako vyzeral finiš?
Rozhodlo sa asi kilometer pred cieľom na poslednej obrátke. Bednář sa pokúsil o trhák, ale dostal kŕče. Ja som nastúpil asi 600 - 700 metrov pred cieľom a ušiel som mu, a cez neho sa potom dostal ešte aj Pétervári. Prekvapilo ma, že nevládali, pretože sa mi zdalo, že sa šetria. Vždy, keď som ich dobehol, vyzeralo to tak, že zvoľnili tempo. Mne sa išlo dobre, ale ísť do trháku sa skôr nedalo, pretože obaja sú veľmi skúsení pretekári.

Ako reagovali súperi na váš triumf?
Pétervári bol trocha zaskočený. Doma chcel vyhrať, pre Maďarov je kanoistický maratón národným športom. Na stupňoch víťazov sa ani neusmial. Bednář bol s tretím miestom spokojný.“

Ako ste oslavovali?
Oslavovali sme v Piešťanoch, kde bola regata a kde bol celý novácky klub. Volali nám už do auta a čakali nás v sobotu večer na Sĺňave, kde to potom vyzeralo ako po pretekoch efjednotky. Vystriekali sme desať fliaš šampanského. Je to totiž naozaj môj životný úspech, ktorý by som však nedosiahol bez podpory mojich rodičov, trénera Ľubomíra Hagaru a KRK NCHZ Nováky.

Začiatkom septembra sú v Anglicku majstrovstvá sveta. Čo tam?
V podstate tam bude taká istá konkurencia ako v Maďarsku, možno by mohli pribudnúť Kanaďania, alebo Kubánci. Špička je však v Európe - v Maďarsku, Česku i Dánsku. Určite však myslím na medailu.


späť


všetky výsledky, all results, www.canoeresults.eu